Odzież o intensywnej widzialności EN ISO 20471 - klucz do bezpieczeństwa w miejscu pracy

 

W wielu różnych sektorach pracownicy narażeni są na ryzyko wypadków, a tym samym na utratę zdrowia a nawet życia. Z tego powodu w coraz większej liczbie branż wymagane jest noszenie przez pracowników specjalnej odzieży o intensywnej widzialności. Jest to szczególnie ważne dla prac prowadzonych w miejscach o dużym ruchu drogowym czy ruchu maszyn oraz w warunkach słabego oświetlenia. 

Odzież o intensywnej widzialności z certyfikatem zgodności z normą EN ISO 20471 zapewni noszącym ją osobom doskonałą widoczność, nawet po zmroku. Dzięki temu wpływa nie tylko na ich bezpieczeństwo ale także na znacznie poprawia komfort wykonywania prac. Odzież o intensywnej widzialności EN ISO 20471 zaprojektowana jest tak, że elementy odblaskowe znajdują się nie tylko przodu, ale również z tyłu. Dzięki temu pracownik jest doskonale widoczny, także dla pojazdów czy maszyn, które są za nim. 

 

Czym jest norma EN ISO 20471?

 

EN ISO 20471 jest międzynarodową normą, która definiuje wymogi w zakresie widzialności odzieży roboczej dla osób pracujących w warunkach wysokiego ryzyka. Noszenie specjalnej odzieży ostrzegawczej jest niezwykle istotne i znacznie podnosi bezpieczeństwo pracowników. 

 

Jakie są 3 kategorie normy EN ISO 20471?

Norma EN ISO 20471 określa trzy główne kategorie odzieży odblaskowej, które zależą od stopnia widoczności, jaki zapewniają. Te kategorie są zdefiniowane na podstawie powierzchni materiałów odblaskowych oraz rozmieszczenia tych materiałów na odzieży. Oto krótkie omówienie każdej z kategorii:

 

Norma EN ISO 20471 - klasa 1:

 

  • Charakterystyka: Odpowiada najniższemu poziomowi widoczności.
  • Wymagania: Minimalna powierzchnia materiałów fluorescencyjnych wynosi 0,14 metra kwadratowego, natomiast pasków odblaskowych 0,10 metra kwadratowego.
  • Zastosowanie: Zazwyczaj stosowana w miejscach o niskim ryzyku, gdzie jest mniejsze ryzyko kolizji.

 

Norma EN ISO 20471 - klasa 2:

 

  • Charakterystyka: Oferuje wyższy poziom widoczności niż klasa 1.
  • Wymagania: Minimalna powierzchnia materiałów fluorescencyjnych wynosi 0,5 metra kwadratowego natomiast pasków odblaskowych 0,13 metra kwadratowego.
  • Zastosowanie: Stosowana w obszarach, gdzie istnieje większe ryzyko i konieczne jest zwiększenie widoczności pracowników.

 

Norma EN ISO 20471 - klasa 3:

 

  • Charakterystyka: Oferuje najwyższy poziom widoczności spośród trzech klas.
  • Wymagania: Minimalna powierzchnia materiałów fluorescencyjnych wynosi 0,8 metra kwadratowego, natomiast pasków odblaskowych 0,2 metra kwadratowego.
  • Zastosowanie: Rekomendowana dla pracowników pracujących w warunkach, gdzie jest bardzo duże ryzyko wypadków, zwłaszcza w obszarach o ograniczonej widoczności.

 

Wybór odpowiedniej klasy odzieży odblaskowej zależy od rodzaju pracy i stopnia ryzyka związanego z danym stanowiskiem. Pracownicy na obszarach o większym ryzyku powinni nosić odzież odblaskową wyższej klasy, aby zwiększyć swoją widoczność i zmaksymalizować bezpieczeństwo na miejscu pracy.Dlaczego zgodność z normą EN ISO 20471 jest tak ważna? 

 

Zgodność z normą EN ISO 20471 dotyczącą odzieży o intensywnej widzialności nie jest jedynie formalnością, lecz kluczowym elementem zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wysokie standardy określone w normach mają na celu zminimalizowanie ryzyka wypadków oraz zwiększenie widoczności osób noszących odzież odblaskową. Skuteczność tego rodzaju odzieży polega na tym, że umożliwia ona szybkie zauważenie jej nosiciela nawet w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak zmierzch czy noc.

 

Odzież o intensywnej widzialności a bezpieczeństwo w pracy

 

Skuteczność odzieży o intensywnej widzialności w kontekście bezpieczeństwa w pracy jest niepodważalna. Wprowadzenie wysokich standardów dotyczących tego rodzaju odzieży przekłada się na zmniejszenie ryzyka wypadków, zwłaszcza w miejscach o ograniczonym oświetleniu lub tam, gdzie panuje duży ruch maszyn czy pojazdów. Osoby noszące odzież odblaskową są znacznie lepiej widoczne dla innych uczestników ruchu, co daje im wystarczająco dużo czasu na reakcję i uniknięcie potencjalnych zagrożeń.

 

 

Odzież o intensywnej widzialności EN ISO 20471 marki VIZWELL - bezpieczeństwo, wygoda i swoboda ruchów 

 

Odzież o intensywnej widzialności marki VIZWELL posiada certyfikat EN ISO 20471, co stanowi nie tylko gwarancję spełnienia wymagań prawnych, ale przede wszystkim decyduje o skuteczności odzieży odblaskowej w poprawie widoczności i redukcji ryzyka wypadków. Dbając o bezpieczeństwo własne i innych, warto więc kierować się wysokimi standardami i wybierać odzież, która spełnia najnowsze normy bezpieczeństwa. Zapewnij sobie i swoim pracownikom bezpieczeństwo pracy, zwiększając tym samym wydajność i efektywność Twojej firmy! 

 

Polecane artykuły

Kurtka robocza odblaskowa - bezpieczeństwo w pracy

Kurtka robocza odblaskowa - bezpieczeństwo w pracy

Kamizelka odblaskowa robocza - dlaczego warto ją mieć?

Kamizelka odblaskowa robocza - dlaczego warto ją mieć?

Płaszcz przeciwdeszczowy roboczy - do jakich zawodów się sprawdzi?

Płaszcz przeciwdeszczowy roboczy - do jakich zawodów się sprawdzi?